You are currently viewing Jak w starym kinie…

Jak w starym kinie…

  • Reading time:3 mins read

Integralną częścią Festiwalu Słońca jest kino festiwalowe. Tym razem wspólnie obejrzymy dwa filmy.

Skupmy się jednak na pierwszym z nich .

Na tej fotografii z roku 1969 widać start pewnego biegu, który za jakiś czas stanie się najważniejszym maratonem w kraju. Chodzi oczywiście o Maraton Dębno, który w tamtych czasach organizowany był na trasie Cedynia- Siekierki.

Właśnie w edycji z roku 1969 po raz pierwszy dystans wynosił 42 km 195 M(,poprzednie trzy edycje nie miały nawet 30 km).Wystartowało w tym biegu 39 panów(kobiety wtedy nie biegały 😭) a maraton ukończyło 30 zawodników.

Wróćmy jednak do tego zdjęcia. Zawodnicy wystartowali, ale jeden z nich biegnie w stronę przeciwną. Okazało się, że spóźnił się na start i musi dotrzeć na „kreskę”. Jest nim Henryk Braun, zawodnik Warty Poznań, nestor polskich maratończyków. Postać doskonale znana i lubiana wszystkim, którzy biegają wiele lat.

W roku 1978 wyprodukowano film „Maraton Henryka Brauna”, czyli Jego przygotowywania, pobyt, przemyślenia i start w maratonie w Dębnie. Właśnie to dzieło wspólnie zobaczymy. Poprzedzi je dyskusja , a właściwie opowieść o Henryku Braunie poprowadzona przez Wasyla z zaproszonymi gośćmi.

Będziecie mogli też zobaczyć pamiątki z bogatej kariery sportowej Człowieka, który biegał z Kusocińskim, Nojim i Petkiewiczem.